III edycja Koncertu Cecyliańskiego

III edycja Koncertu Cecyliańskiego

Muzyka, tradycja i duchowość, czyli III edycja Koncertu Cecyliańskiego w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie

 

Koncerty Cecyliańskie to wyjątkowe muzyczne wydarzenia, które odbywają się w kościołach w całej Polsce. Stanowią okazję do połączenia duchowej kontemplacji z artystycznym przeżyciem. Repertuar tych wydarzeń często łączy tradycyjne utwory sakralne z nowoczesnymi interpretacjami, tworząc niezapomnianą magię dźwięków, która porusza serca słuchaczy. Już w listopadzie, okazją do tego przeżycia będzie III edycja Koncertu Cecyliańskiego w Wasilkowie, gdzie już po raz trzeci dźwięki organów i chórów zapełnią wnętrze kościoła, tworząc wyjątkową i niezapomnianą atmosferę.


 

Nutka historii, czyli głos Świętej Cecylii

 

Dlaczego właśnie Święta Cecylia stała się patronką muzyki i inspiracją do organizacji koncertów? Jej życie, pełne wiary i oddania, stało się inspiracją dla wielu artystów. Legenda głosi, że podczas jej wesela, choć w tle grała świecka muzyka, jej serce śpiewało cichą pieśń do Boga. Z tego powodu, przez wieki, stała się symbolem poświęcenia przez muzykę i jej głębokiej duchowej mocy.

 

Koncerty Cecyliańskie, nazwane na jej cześć, są wyrazem hołdu oraz celebracją duchowego wymiaru muzyki. Tradycja organizowania koncertów, zwłaszcza w okolicach uroczystości Świętej Cecylii (22 listopada), ma na celu przypomnienie nam o sile muzyki i jej zdolności do przekraczania barier.


 

Nasi wykonawcy

 

Zbliżający się Koncert Cecyliański już po raz trzeci zgromadzi miłośników muzyki sakralnej w parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, gdzie zagoszczą prawdziwi mistrzowie sztuki muzycznej.


 

ŚPIEW

 

Chór "Gaudium" z parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie od lat pielęgnuje tradycje śpiewu. Funkcjonuje jako zespół mieszany od 2015 r. pod kierunkiem organisty Piotra Kamińskiego. Zespół, obok uświetniania mszy, uczestniczy w warsztatach oraz występuje na koncertach, zdobywając przy tym liczne nagrody. Ich repertuar obejmuje opracowania wielogłosowe, śpiew gregoriański oraz kompozycje liturgiczne z różnych wieków.

 

Chór "Cantate Deo", założony 2015 r. w parafii w Tykocinie, powstał z inicjatywy ks. Jarosława Stefaniaka i organisty Mateusza Czechowskiego. Zdobył trzy Srebrne Dyplomy na konkursie "Nadzieja w Chórze" w Tykocinie. Od 2022 r. działa jako chór żeński i jest kierowany przez organistę Damiana Sorotę. Aktywnie uczestniczy w liturgii kościelnej, wykonując śpiewy liturgiczne i gregoriańskie, zgodnie z zaleceniami Soboru Watykańskiego II.

 

Męski zespół "Oriscus" został założony w 2023 r. przez Piotra Kamińskiego i Damiana Sorotę, organistów z parafii w Wasilkowie i Tykocinie. . Zespół zrzesza osoby, specjalizujące się w śpiewie gregoriańskim i dawnej muzyce polifonicznej.


 

ORGANY

 

Całe wydarzenie uświetni Adam Marek Sikorski - organista, entuzjasta improwizacji organowej oraz francuskiej szkoły gry organowej. W 2023 r. ukończył studia licencjackie na Wydziale Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2021 r. zdobył wyróżnienie podczas Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy, a w 2023 r. uczestniczył w serii koncertów "Totus Tuus" dedykowanych Janowi Pawłowi II. Koncertował m.in. w Polsce, Francji oraz Wielkiej Brytanii.


 

Już 19 listopada 2023 r. o godz. 19.00 w parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie zabrzmią dźwięki III edycji Koncertu Cecyliańskiego. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu i doświadczenia magii muzyki.