Jakie funkcje powinien posiadać telewizor w 2022 roku?

Jakie funkcje powinien posiadać telewizor w 2022 roku?

Jeżeli zamierzasz kupić nowy telewizor, z pewnością zastanawiasz się, jakie funkcje i parametry powinien posiadać, by odpowiadać dzisiejszym oczekiwaniom i wymaganiom. Na zwrócić uwagę przy zakupie telewizora w 2022 roku?

Telewizor smart TV - jakie daje możliwości?

Smart TV to dziś właściwie standard w funkcjonalności telewizorów. Smart z angielskiego oznacza "inteligentny"- co to właściwie oznacza? Mówiąc najprościej, telewizor smart daje nam ogromne możliwości zastosowania dzięki połączeniu z internetem. Oprócz oglądania programów nadawanych akurat w telewizji, masz do dyspozycji cały wachlarz możliwości. Możesz korzystać z serwisów streamingowych i oglądać za ich pośrednictwem najlepsze filmowe produkcje. Smart TV oparty jest na własnym systemie, który daje dostęp do wielu aplikacji. Poza tym połączenie z internetem daje możliwość surfowania w sieci na ekranie telewizora. To tylko kilka z funkcjonalności, jakie daje smart TV. Kupując telewizor w 2022 roku, zdecydowanie warto postawić więc na telewizor inteligentny.

Przekątna ekranu a metraż pomieszczenia

Wybierając telewizor do wnętrza, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, jaka jego przekątna będzie najbardziej odpowiednia. Nie zawsze im większy telewizor, tym lepiej. Duże przekątne wymagają większej odległości od sofy czy kanapy. Jeżeli usiądziemy zbyt blisko dużego ekranu, obraz z pewnością wyda nam się niewyraźny, nie mówiąc już o zmęczeniu oczu ciągłym przeskakiwaniem wzroku od brzegu do brzegu ekranu. To dlatego przekątna telewizora powinna być dobierana odpowiednio do metrażu pomieszczenia. Telewizory w technologii 4K doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i większych pomieszczeniach.

 

Android TV a może Tizen? Jaki system wybrać?

Wybierając telewizor z funkcją smart TV, stajesz przed wyborem jednego z kilku systemów operacyjnych. Najpopularniejszy wciąż pozostaje Android TV. Stosowane są w telewizorach marki Philips, Sharp czy Samsung. Ten system daje dostęp do potężnej bazy aplikacji, a ich pobieranie jest analogiczne do pobierania na smartfonie ze sklepu Play. Oprócz Android TV, systemem stosowanym w telewizorach LG jest WebOS TV. Ten system jest bardzo prosty w obsłudze, ale oferuje o wiele mniej dostępnych aplikacji i możliwości. Można jednak na ekranie korzystać z serwisów streamingowych czy z przeglądarki. W telewizorach Samsung natomiast stosowany jest system Tizen TV. Korzystając z tego systemu, do dyspozycji mamy kilkaset aplikacji, które można dodatkowo łączyć ze smartfonem czy tabletem. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jaki system mają najlepsze telewizory. Raczej rzadko zakup telewizora jest podyktowany jedynie wbudowanym systemem. Najbliższy jest nam jednak Android TV z racji analogicznej nawigacji do systemów wykorzystywanych w naszych smartfonach.

LED, LCD a może OLED?

Tanie telewizory najczęściej wyświetlają obraz w technologii LCD. Odpowiadają za to lampy fluorescencyjne CCFL, które podświetlają matryce urządzenia. Nieco bardziej zaawansowane są telewizory LED. Zostały one wzbogacone o diody elektroluminescencyjne, które emitują światło. Cechują się one o wiele większą wydajnością w stosunku do lamp CCFL w telewizorach LCD. Telewizory LED dają obraz o lepszej jakości, a przy tym zużywają o wiele mniej energii. Jeszcze lepsze efekty daje telewizor OLED, jednak jego cena jest wyższa niż cena telewizorów LCD czy LED. Którą opcję wybrać? Do zwykłego oglądania telewizji sprawdzi się zwykły telewizor LCD jednak w przypadku telewizora LED czy OLED, wrażenia z oglądania będą o wiele lepsze.