Instalacja fotowoltaiczna z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna w sektorze prywatnym i komercyjnym. Jeżeli zastanawiasz się nad montażem paneli, warto wiedzieć jak są zbudowane i jakie są zasady ich działania. Wiedza o tych innowacyjnych metodach produkowania energii pozwoli dokonać rozsądnego wyboru producenta oraz firmy zajmującej się montażem.
Instalacja fotowoltaiczna - jak to działa?
Panele fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują prawa fizyki i zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Ich nazwa wzięła się od nazewnictwa samego zjawiska - efektu fotowoltaicznego.
Co ważne, panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. Nie może być on efektywnie wykorzystany w gospodarstwie domowym. Prąd stały musi najpierw przepłynąć przez inwerter, czyli falownik, który przekształci go w prąd zmienny. Dzięki temu uzyskujemy dokładnie taki prąd, jakim dysponujemy w gniazdkach sieciowych.
Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zapewnia dużą wydajność. Generowany prąd może być magazynowany, sprzedawany lub wykorzystywany do zaspokajania potrzeb gospodarstwa domowego. Dodatkowo, Fotowoltaika pomaga w ochronie środowiska, ponieważ panele słoneczne to rozwiązanie ekologiczne.
Elementy instalacji fotowoltaicznych
Dla prawidłowego i efektywnego działania, instalacja fotowoltaiczną wykorzystuje szereg różnych podzespołów. Jedynie prawidłowe dobranie ich parametrów i zestawienie ze sobą oraz profesjonalny montaż pozwalają na uzyskanie zadowalających efektów. Do podstawowych elementów układu zaliczamy:
panele fotowoltaiczne,
inwerter (tzw. falownik)
kompletne okablowanie,
akcesoria złączne
akumulator (jeżeli chcemy magazynować wyprodukowaną energię)
Jak działają panele fotowoltaiczne
Fotowoltaiczne panele na dachu występują w dwóch rodzajach połączeń - jako ogniwa zespolone równolegle lub szeregowo. Pojedyncze ogniwo zapewnia wydajność na poziomie kilku watów, jednak razem są w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii. W sytuacji, gdy część połaci dachu znajduje się w miejscu z reguły bardziej zacienionym, stosuje się specjalne optymalizatory dla zwiększenie produktywności instalacji.
Panele fotowoltaiczne różnią się od siebie pod kilkoma względami. Producenci oferują modele o różnych parametrach mocy oraz sprawności. Dostępne rodzaje to panele polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Żeby wybrać odpowiednie parametry, warto skorzystać z pomocy fachowców. Jedynie należycie przeprowadzone obliczenia sprawią, że instalacja fotowoltaiczną będzie działać bez zarzutu.
Ekologiczne rozwiązanie
Dlatego słoneczne panele na dachu zyskują na popularności? Między innymi dlatego, że wytwarzają tzw. zieloną energię - korzystając z energii słonecznej. Do jej produkcji nie potrzeba surowców, których wydobycie eksploatuje naszą planetę i produkuje szkodliwe substancje. Panele fotowoltaiczne nie emitują CO2 ani innych niebezpiecznych gazów, dlatego nie zanieczyszczają atmosfery. Prąd z takiej instalacji to czysta energia elektryczna, a w połączeniu z ekologicznymi źródłami ciepła (np. pompą ciepła) pozwala na znacznie obniżenie comiesięcznych rachunków.
Montaż instalacji z fachową pomocą
Instalacja fotowoltaiczną, chociaż składa się z niewielu komponentów, wymaga specjalistycznego montażu. Odpowiedni fachowcy pomogą w doborze odpowiednich paneli oraz reszty podzespołów, tak by cały układ w efektywny sposób generował energię elektryczną dla całego gospodarstwa domowego. Takie rozwiązanie jest nie tylko atrakcyjne cenowo, ale też przyjazne dla środowiska.